Jak przedsiębiorcy i księgowi mogą zyskać na wprowadzeniu JPK?

Do tej pory wielu ludziom wydawało się, że Jednolity Plik Kontrolny to tylko więcej pracy i nadzoru państwa. Jednak wprowadzenie JPK ma swoje dobre strony, dlatego za chwilę pliki JPK będzie wystawiał każdy program dla biznesu. W ramach JPK znajdują się takie informacje na temat: faktur zakupu i sprzedaży, amortyzacji, środków trwałych, stanów magazynowych oraz płatności. Przedsiębiorstwo będzie musiało być zdolne do wygenerowania JPK na życzenie kontroli skarbowej.

Utrudnienie dla przedsiębiorstwa
Wprowadzenie JPK kosztuje i wszystkie koszty z tym związane muszą zostać pokryte przez przedsiębiorcę. Przede wszystkim dostosowane do jego generowania muszą być programy księgowe i magazynowane, co może oznaczać konieczność zakupu nowych programów lub przebudowy rozwiązań wewnątrz firmowych. Oczywiście poniesione wydatki będzie można zaksięgować po stronie kosztów uzyskania przychodu. Musimy pamiętać również, że JPK będzie trzeba generować samodzielnie lub będziemy musieli przeszkolić nowego pracownika, który się tym zajmie.

Ułatwienie dla firmy
Wprowadzenie JPK będzie skutkowało szybkim informatycznym kontaktem z urzędem. Kontroler będzie mógł sprawdzić JPK poza siedzibą klienta, co sprawi, że ominą nas uciążliwe wizyty w firmie.
Jednolity Plik Kontrolny ma za zadanie poprawić ściągalność podatków i wzajemne stosunki pomiędzy przedsiębiorcą, a urzędnikami kontroli skarbowej.