Jak wybrać dobrą księgową?

Decydując się na zatrudnienie księgowej w naszej firmie, powinniśmy dokonać rozsądnego i przemyślanego wcześniej wyboru. Jest to bowiem ważna osoba w firmie, która odpowiada za sprawy związane z finansami. No i przede wszystkim księgi podatkowe, które prowadzi, mogą być skontrolowane przez Urząd Skarbowy. Sprawa zatrudnienia jej jest więc dla nas bardzo ważną kwestią. Na co więc zwrócić uwagę i w jaki sposób znaleźć odpowiednią pracownicę?

Przede wszystkim na początku warto zasięgnąć opinii innych osób. Możemy popytać znajomych, którzy również zajmują się prowadzeniem działalności, czy mają osobę którą mogliby nam na to stanowisko polecić. Czasem warto też poszukać informacji w internecie, jednak przy tym należy być ostrożnym. Często bowiem zdarza się, że większość rekomendacji znajdujących się w sieci napisanych jest przez marketerów, a więc pełnią one funkcje reklamowe i nie dają prawdziwych informacji.

Jeśli znalazłeś już odpowiednią kandydatkę, powinieneś ustalić kilka warunków. Jeśli Twoja działalność jest mała, a księgowa zajmuje się jeszcze obsługą innych firm i będzie np. tylko raz w miesiącu przyjeżdżać po dokumenty, ważne jest abyś w każdym czasie mógł się z nią skontaktować- na przykład mailowo. Lepsza jest właśnie taka opcja, niż jakby księgowa miała być w Twojej firmie co tydzień w jakimś konkretnym dniu- np. w każdy poniedziałek, ale poza tym dniem nie mógłbyś się z nią skontaktować. Dlaczego? Bowiem osoba ta nie zajmuje się tylko obliczaniem kwoty podatku. Jest także naszym doradcą w kwestii finansów czy optymalizacji podatkowej. Tak więc jakbyśmy wpadli na jakiś pomysł w tych kwestiach, potrzebujemy się z nią skontaktować.