księgowość spółki

Zasiłek chorobowy członka zarządu

Zasiłek chorobowy stanowi świadczenie pieniężne udzielane osobie chorej w ramach ubezpieczenia chorobowego ZUS. Wypłata udzielana jest osobie z powodu choroby lub wypadku, gdy jest ona przez jakiś czas niezdolna do pracy.

W trakcie pobierania zasiłku chorobowego nie należy pracować, gdyż grozi to utratą prawa do zasiłku chorobowego oraz może wiązać się z koniecznością zwrotu otrzymanych środków finansowych.

Obniżka stawek podatku VAT

Zgodnie z uchwaloną Tarczą Antyinflacyjną 2.0 przewidywane jest czasowe zmniejszenie stawek podatku VAT na takie towary jak paliwa, autogaz, ciepło oraz energie elektryczną. Dodatkowo zgodnie z założeniami ustawy wprowadzony zostanie zerowy VAT na żywność, gaz ziemny, nawozy oraz wybrane towary wykorzystywane do produkcji rolniczej.

Od kiedy?
Obniżka stawek podatku VAT obowiązywać będzie przez 6 miesięcy od 1 lutego 2022 roku.

Przedsiębiorcy prowadzący ewidencję sprzedaży powyższych towarów zobowiązani są do dokonania zmian stawek VAT na urządzeniach.