Spółka partnerska – księgowość

Spółka partnerska to osobowa spółka handlowa. Tworzą ją wspólnicy zwani partnerami celem wykonywania wolnego zawodu pod własną firmą. Partnerami mogą być jedynie osoby fizyczne. Każdy wspólnik ponosi indywidualną odpowiedzialność za wyrządzone przez siebie szkody. Zaś za zobowiązania całej spółki (np. spłata zaciągniętego przez spółkę kredytu) wszyscy wspólnicy odpowiadają solidarnie. Aby założyć spółkę partnerską, należy sporządzić pisemną umowę. Trzeba również dokonać jej rejestracji w KRS.

Jeżeli chodzi o kwestię księgowości, to w spółce tej możemy prowadzić ją w formie:

→ KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Spółka partnerska może prowadzić KPiR, czyli księgowość w formie uproszczonej, do momentu gdy jej przychody nie przewyższają sumy 2 mln euro. Jest to forma prosta, stąd też przeciętny przedsiębiorca jest w stanie prowadzić ją samodzielnie. Niemniej jednak można też skorzystać z usług biura rachunkowego – dzięki temu zaoszczędzimy czas i pozbędziemy się obaw o błędy w zapisach.

→ KSIĄG HANDLOWYCH
Kiedy przychody spółki partnerskiej przewyższają wyżej wymienioną kwotę, musi ona przejść do prowadzenia ksiąg handlowych. Tu pojawia się problem, gdyż pełna księgowość to system skomplikowany, wymagający znajomości wielu przepisów. Warto więc w tym momencie skorzystać z pomocy fachowców.


Nasze biuro rachunkowe zajmuje się kompleksową obsługą księgową spółek wraz z prowadzeniem rozliczeń kadrowo-płacowych.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu, przedstawimy szczegóły oferty i odpowiemy na wszelkie pytania.